خانه >> شهرسازی >> توسعه پایدار شهری >> مسکن مهر هیچ نسبتی با شهر پایدار ندارد

مسکن مهر هیچ نسبتی با شهر پایدار ندارد

o_78470159

مسکن مهر هیچ نسبتی با شهر پایدار ندارد

شرکت کنندگان در نشست تخصصی انرژی و شهر پایدار با انتقاد از طرح مسکن مهر اعلام داشتند که در ساخت و سازهای این طرح توجهی به الزامات شهر پایدار و بهینه سازی مصرف انرژی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، در این نشست که توسط ماهنامه شهرداری‌ها(ماهنامه پژوهشی، آموزشی، اطلاع رسانی، برنامه ریزی و مدیریت شهری، وابسته به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) برگزار شد، مهندس جواد خوانساری، نایب رییس هیأت مدیره انجمن شرکت های ساختمانی؛ دکتر مهدی مجیدپور، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف؛ مهندس رضا صمدی، رییس گروه محیط زیست سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) و دکتر محمود محمدی عضو هیأت علمی گروه شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، دیدگاههای خود را درباره الزامات شهر پایدار با محوریت مبحث انرژی را مطرح کردند.

اگرچه موضوع این نشست ارتباط مستقیمی به طرح مسکن مهر نداشت، اما شرکت کنندگان در بیان چالش‌های موجود در شکل گیری شهرهای پایدار و مصرف بهینه انرژی، ساخت و سازهای مسکن مهر را به عنوان نمونه‌ای منفی و مشکل زا مورد اشاره قرار دادند.

به جای 80 متر ناقص، 50 متر کامل بسازید
در این نشست مهندس جواد خوانساری با اشاره تلویحی به پروژه مسکن مهر گفت: «در حال حاضر یک سری خانه سازی در حومۀ شهرها به صورت انبوه در حال انجام است. فقط مهم این است که خانه ها ارزان ترین حالت تمام شود.80 متر خانه زیر بنا دارد اما استاندارد و کیفیت آن بسیار پایین است و شهرداری‌ها هم هیچگونه کنترلی ندارند و به عهدۀ وزارت مسکن می اندازند. اما در نهایت ادارۀ این شهر به عهدۀ شهرداری است و باید تعدادی خانۀ بی اصول و بی کیفیت و ناقص را اداره کند.»

حتما بخوانید:  ایجاد پیوند بین توسعه پایدار و اسناد برنامه ریزی

نایب رییس هیأت مدیره انجمن شرکت های ساختمانی افزود: «در این خانه ها از لحاظ صرفه جویی در انرژی هیچ چیز رعایت نمی شود؛ در صورتی که معنی ندارد این تعداد بالا مسکن با این استانداردهای پایین ساخته شود.من یک بار به آقای وزیر مسکن گفتم شما بیایید به جای آنکه 80 متر ناقص بسازید،50 متر کامل بسازید و به لحاظ کیفیت مصالح متناسب با محل استانداردها را رعایت کنید. ما در مناطق مختلف کشورمان شرایط متنوع آب و هوایی داریم و اختلاف درجۀ حرارت بسیار زیاد است و باید در ساخت و ساز مراعات این نکته را کرد. اما در کنترل کیفیت ساخت،هماهنگی بین سازمان های دولتی وجود ندارد.»

مسکن مهر؛ ناهماهنگ با مدیریت شهری
در ادامه مهندس رضا صمدی با اشاره به ناهماهنگی مسکن مهر با مدیریت شهری اظهار داشت: « برای آن که یک شهری، شهر پایدار باشد، باید از ابتدا و در طراحی آن،این اصول در نظر گرفته شود. مثلاً در ارتباط با مسکن مهر،در برخی موارد پس از آن که ساخته شده نامه می زنند و درخواست آب رسانی و برق رسانی می کنند. این خیلی هزینه بر است. در صورتی که ما الان کانال های واحد شهری داریم؛ یعنی کانالی که از دیوارهای بغل آن کانال برق عبور می کند، سمت چپ آن لوله های گاز عبور می کند.پایین آن میله ای تعبیه شده که مربوط به تلفن است و زیر آن شبکۀ فاضلاب است. همه یک جا است و لازم نیست برای هر کدام از آن ها یک بخشی از خیابان،چندین بار خراب شود.»

رییس گروه محیط زیست سازمان بهره وری انرژی ایران یادآور شد: « باید شهری که می خواهد واقعاً پایدارباشد از ابتدا مشخص باشد که برای چه تعدادی قرار است ساخته شود و متناسب با جمعیت باید ابتدا امکانات و زیر ساخت ها را فراهم کرد سپس شروع به ساخت خانه کرد نه این که اول خانه ها ساخته شود و بعد یک راهی برای انتقال آب و برق پیدا کرد.»

حتما بخوانید:  ضوابط تأمين فضاي سبز كنار اتوبانها و بزرگراهها و معابر درجه 1 و2

وی افزود: «اطراف تهران از شهرهای اقماری پر شده و دیگر از کنترل خارج شده ،این شهرها احتیاج به خدمات دارند و چاره ای نیست که به همان نیروگاه ها و شبکه های فرسوده آب رسانی انشعاب زد و خدمات رسانی کرد.»

بیماری و مشکل؛ میراث مسکن مهر برای نسل آینده
دکتر محمود محمدی از دیگر شرکت کنندگان در نشست انرژی و شهر پایدار با اشاره به سطح بالای توان فنی در ایران و عدم استفاده از آن گفت: «من فکر می کنم امروزه در کتاب های درسی توجه به محیط فراموش شده و به بحث گذاشته نشده و با توجه به این نکته‌ها الان نیازمند کارهای فرهنگی جدی هستیم. در این بخش ها اگر کسی با علم به غلط بودن عملش سیاست گذاری کند قطعاً خیلی خطرناک تر است از کسی که به اشتباه کاری را انجام می‌دهد.»

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: «احتمالاًسیاست گذاران ساخت مسکن می دانند که ایجاد پروژه هایی در قالب مسکن مهر در حاشیۀ شهرها بدون هیچ گونه امکانات و ظرفیت ها یک سری پیامدهای فنی در حوزه انرژی دارد. به این ترتیب ما غیر از این که مردم شهر را دچار مشکلات و مصائبی می کنیم برای نسل بعد هم بیماری ها و مشکلاتی دیگر را به یادگار خواهیم گذاشت.»
وی اظهار داشت: «در بحث مسکن مهر ما فقط خانه ها را می سازیم؛ حالا حتی اگر خالی هم بماند اشکالی ندارد در حالی که بحث اصلی باید توزیع و بازار یابی باشد. ما باید سیاست های توزیع را اصلاح کنیم و گرنه قدرت تولید را که داریم و باید در این زمینه چرخشی را انجام دهیم و تحولی صورت بگیرد. باید جلوی شتاب تولید را بگیریم؛ چرا که خود این تولید بی رویه، مصرف انرژی را بیشتر کرده و تولید ضایعات و پسماند می کند.»

حتما بخوانید:  مرکز تجارت جهانی‌ یونگ جیا

سیاست‌های مسکن مهر مبهم است
در نشست تخصصی انرژی و شهرپایدار، دکتر مهدی مجیدپور، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف نیز مانند سه کارشناس دیگر از منتقدان مسکن مهر بود. او ضمن مخالفت با بحث مدیریت یکپارچه و غیر عملی دانستن آن گفت: «از نظر من سیاست گذاری یکپارچه باید وجود داشته باشد. به طور مثال این مسکن مهر الان بر اساس چه سیاست هایی است؟ کدام سازمان سیاست گذاری در این امر دخالت داشته است؟ و در راستای سیاست های کدام سازمان است؟ شهرداری؟ سابا؟ سانا؟ یک نهادی رفته و بدون توجه به این مسائل متولی این کار شده است .ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم سازمانی بالا سر همه وجود داشته باشد و همه این ها را کنترل کند بلکه شیوۀ مدیریت باید یکپارچه باشد.»

اوا افزود: «باید یک هماهنگی کامل در یک راستا و با سیاست های واحد و یکپارچه وجود داشته باشد. مثلاً برای همۀ سازمان ها محیط زیست در اولویت باشد. من قبول دارم که اطلاعات علمی در دانشگاه های ما موجود است اما در زمینۀ سیاست گذاری کار علمی صورت نگرفته است. ما کلماتی مثل طرح جامع، مدیریت جامع را زیاد به کار می بریم اما در اصل اگر هم طرح جامعی وجود داشته باشد فقط از یک فرد یا یک گروه خاص این جامعیت خارج شده و نهادهای مختلف دخیل در این امر نیز حتی حضور نداشته و با هیچ سازمانی هماهنگ نشده اند.»

همچنین ببینید

طرح پیشنهادی برای مجموعه تجاری در ساحل دوحه

طرح پیشنهادی برای مجموعه تجاری در ساحل دوحه معمار ژاپنی “سو فوجیموتو” جزئیات طرح مفهومی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس