خانه >> فروشگاه شهر پایدار >> دانلود نمونه پروپزال شهرسازی با محوریت صنایع و محیط زیست

دانلود نمونه پروپزال شهرسازی با محوریت صنایع و محیط زیست

دانلود نمونه پروپزال شهرسازی با محوریت صنایع و محیط زیست

دانلود نمونه پروپزال شهرسازی با محوریت صنایع و محیط زیست

عنوان کار: بررسی سیاست ها و اقدامات کنترلی کاهش اثرات زیست محیطی صنایع بر بافت مسکونی پیرامون خوشه ­های صنعتی شهر اراک

تعداد صفحات:۲۵

قیمت: ۳۵۰۰۰تومان

دانشجویان عزیز توجه داشته باشید که برای استفاده از این پروپزال تنها با تغییر نمونه مورد مطالعه به جای شهر اراک در هر شهر صنعتی دیگر این موضوع پیشنهادی قابل استفاده می باشد و از موضوعات بسیار کاربردی و بکر در رشته شهرسازی و جغرافیا برنامه ریزی شهری می باشد

RIAL 350,000 – خرید

 

مقدمه و طرح موضوع پروپزال

 

در طول ۲ قرن اخیر، شکل­گیری جامعه صنعتی باعث ایجاد شهرهای بسیاری در جهان بوده است. به طوری که در سال ۱۹۰۰میلادی تنها ۱۶شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر وجود داشته و در سال ۱۹۹۷میلادی این رقم به ۳۲۰ شهر بالغ گردید و انتظار می­رود تا سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد این شهرها به ۵۴۳ شهر افزایش یابد که البته بیش از نیمی از آنها در کشورهای در حال توسعه قرار خواهند داشت(Angel et al,2011). با شروع انقلاب صنعتی و پیشرفت تکنولوژی،­ و افزایش بهره برداری، آلودگی کره زمین از منابع گوناگون صورت می‌گیرد. با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن‌آوری و ازدیاد روز افزون جمعیت، در حال حاضر دنیا با مشکلی به نام آلودگی در هوا و زمین روبرو شده است که زندگی ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند. بطوری که در هر کشور حفاظت محیط زیست مورد توجه جدی دولتمردان است. امروزه وضعیت زیست محیطی به گونه‌ای شده است که مردم یک شهر یا حتی یک کشور از آثار آلودگی در شهر یا کشورهای دیگر در امان نیستند. (VenkataRaman, 2011)برفی که در نروژ می‌بارد مواد آلاینده‌ای به همراه دارد که منشا آن از انگلستان و آلمان است. یا باران اسیدی در کانادا نتیجه مواد آلاینده‌ای است که منشا آنها از ایالات متحده است. در آتن گاهی مجبور می‌شوند به علت آلودگی شدید هوا کارخانجات را تعطیل و رفت و آمد اتومبیلها را محدود کنند. شهرهای دیگر دنیا مانند مکزیکوسیتی، رم و تهران نیز با مشکل آلودگی هوا دست به گریبانند. آلودگی دریاها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و اقیانوسها و جنگلهای نیز موضوع بحث جدی می‌باشند.(www.epa.gov, 2012)

فعالیت ها یا بخش های مختلف مقادیر از گازهای گلخانه ای با اثرات گوناگون برروی تغییرات آب و هوایی را منتشر می کنند. منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه­ای از مناطق شهری، مربوط به مصرف سوخت های فسیلی است، که برای تامین برق، حمل ونقل و صنعت و عرضه انرژی، سهم۲۶درصدی از انتشار گازهای گلخانه­ای را دارد. احتراق سوخت­های فسیلی منبع اصلی این رقم است و در سراسر جهان برای تولید برق، گرمایش، سرمایش، پخت پز، حمل­ و ­نقل و تولید صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد. مناطق شهری به شدت بر روی سیستم انرژی، ساختار انرژی و کیفیت انرژی وابسته است. در کشورهایی که به شدت به زغال سنگ برای تولید برق وابسته اند، الکتریسیته را می­توان تنها و بزرگترین عامل انتشار گازهای گلخانه­ای دانست. شهرهای متکی بر تولید انرژی یا نیروی هسته ای یا هیدروالکتریک به طور قابل ملاحظه­ای سطح گازهای گلخانه ای پایین­تری به نسبت شهرهای در درجه اول متکی بر ایستگاه های نیروی سوخت ذغال سنگ، انتشار می­دهند. (UN-Habitat, 2011) در سطح جهانی، ۱۹درصد از انتشار گازهای گلخانه­ای در ارتباط با صنعت است. بسیاری از فعالیت­های صنعتی در فعالیت و عملکرد خود، انرژی بر هستند به ویژه در تولید آهن و فولاد، فلزات غیر آهنی، مواد شیمیایی و کود، پالایش نفت، سیمان و خمیر کاغذ. تفاوت­های مشهود و گسترده­ای در انتشار گازهای گلخانه­ای صنعتی با توجه به محل و اندازه صنعت وجود دارد. در دهه های اخیر الگو فعالیت های صنعتی، در بخشی به دلیل شرکت های چند ملیتی که به دنبال دستمزد پایین تر و سود آوری بالا تر و در بخش دیگر به دلیل موفقیت روز افزون شرکت ها و موسسات چین، هند، برزیل و جاهای دیگر در رقابت بازار جهانی، تغییر یافته است. تفاوت در قوانین مربوط به محیط زیست نیز جغرافیای صنایع را دگرگون کرده است.(همان)

شهر اراک مرکز استان مرکزی با قدمت ۲۰۰ ساله خود در رده شهرهای میانی کشور، از جمله شهرهایی است که بعد از سالهای دهه ۴۰ شمسی به دلیل سیاست های توسعه برونزای دولت و اقداماتی در راستای تمرکززدایی از تهران و استقرار صنایع در فاصله ۱۲۰ کیلومتری، مورد توجه قرار گرفته و صنایع بدون توجه به جنبه های زیست محیطی استقرار یافته اند که منجر به قرار گیری شهر اراک به عنوان یکی از ۸ شهر آلوده کشور شده است. تمرکز خوشه های متفاوت از صنایع انواع آلودگی های زیست محیطی را برای محیط های مسکونی مجاور و حتی برای کل شهر ایجاد کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس