خانه >> شهرسازی >> طرح جدید مرکز شهر کلمبیا

طرح جدید مرکز شهر کلمبیا

طرح جدید مرکز شهر کلمبیا
پروژه CAN عظیم ترین پروژه عمرانی سازمانی- دولتی در آمریکای لاتین بعد از طراحی “برازیلا” توسط اسکار نیمایر در دهه ۱۹۶۰ است.
طرح جدید مرکز شهر کلمبیا
اختصاصی معماری نیوز: شرکت نیویورکی OMA با همکاری شرکت محلی Gomez+Castro Arquitectos برای طراحی Bogota Centro Administrativo (CAN) در کلمبیا انتخاب شدند.

یک مرکز شهری چند منظوره که به طور تقریبی هم اندازه فروشگاه ملی شهر واشنگتن امریکاست.

محور اصلی شهر به طور نمادین رشد خود را از بخش تاریخی مرکز شهر تا فرودگاه و دروازه بین المللی کلمبیا ترسیم کرده است.

CAN اکنون به عنوان سیتی سنتر جدید شهر و مقر مراکز دولتی است و به علاوه در برگیرنده فضاهای مسکونی، آموزشی، فروشگاه ها و مراکز فرهنگی خواهد بود.

این طرح به CAN مرکزیت می دهد و دامنه عمومی پیوسته ای ایجاد میکند که در سایت پیچ میخورد و به پارک، دانشگاه و خیابان Calle ۲۶ متصل میگردد.

این قوس با حالت منحصر به فرد خود یک هویت شفاف و خوش منظر شهری در عین تنوع کاربردش به شهر اعطاء میکند.

این محور عمومی به یک سیستم متحد سبز، زیرساخت گرا و شبکه های برنامه ریزی شده دست پیدا کرده است و سایت را به سه ناحیه تقسیم میکند:

* بخش اداری/ بازرگانی که به محل تجاری قدیم متصل است.
* بخش سازمانی/دولتی که به فضاهای فرهنگی و پارک های سرگرمی سابق متصل است
* یک پردیس آموزشی که دانشگاه شهر متصل میباشد.

این سه ناحیه توسط یک مسیر سبز به هم پیوسته شدند که به راه های منحنی شکل پارک بلوار سیمون و تا میدان دانشگاه ملی در انتهای سایت امتداد دارند و محور این پارک برای ایجاد جاذبه های فرهنگی و مسیر دوچرخه سواری برنامه ریزی شده است.

هیئت داوران این مسابقه اذعان داشتند: طرح پیشنهادی چند کاربردی معرف فعالیت های پیوسته و در عین حال خلق نواحی مجزا می بود. انحنای اصلی به سمت خیابان Calle ۲۶ یک چهره واضح شهری به پروژه میبخشید که آن را چه از نظر سازمانی و چه تجاری بیشترجذاب می کرد.

طرح شرکت OMA مرکز تاریخی شهر را جابجا خواهد کرد. مرکزی که طرح اصلی آن را لوکوربوزیه مابین ۱۹۴۷ و ۱۹۵۱ طراحی نموده و نمایش قدیمی اقتدار این شهر در طراحی شهری بوده است.

حتما بخوانید:  احداث شهر افقی كنار ساحلی در سربیا

پروژه CAN عظیم ترین پروژه عمرانی سازمانی- دولتی در آمریکای لاتین بعد از طراحی “برازیلا” توسط اسکار نیمایر در دهه ۱۹۶۰ است.

همچنین ببینید

معماری پاریس در آینده، شهری هوشمند

معماری پاریس در آینده، شهری هوشمند

معماری پاریس در آینده، شهری هوشمند به منظور پرداختن به مسائل مربوط به مسکن و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس